Powrót do BLOG

12 korzyści przyrody dla rozwoju dzieci

22.04.2021

„Zamieszkaj w przyrodzie”: tego pragnie Moïna Fauchier Delavigne *dla naszych dzieci. Pokoleniu dorastającemu w coraz bardziej zurbanizowanym i nasyconym ekranami świecie, dziennikarka i autorka książki „Dziecka w naturze” * (« L’enfant dans la nature ») i „Zabierz dzieci na dwór ”. „* (« Emmenez les enfants dehors ! ») chce zaoferować inne horyzonty. „Wychodzenie na zewnątrz, obcowanie z naturą, poznanie jej i pokochanie to nie tylko przyjemność: to podstawa dobrego samopoczucia i rozwoju dzieci.

Obudź zmysły

Od pierwszych tygodni ciąży nienarodzone dziecko rozwija zmysły. „W chwili narodzin i dorastania jego wszechświat musi być bogaty w pierwiastki, aby słyszeć, wąchać, dotykać, widzieć… Dlatego natura oferuje najbardziej różnorodne doświadczenia: tarzanie się po trawie, skakanie w kałużach (znasz to?). Nie chodzi tylko o zabawę i powiększanie stosu brudnej bielizny. To także, a przede wszystkim, odkrywanie siebie poprzez swoje otoczenie.

1.jpg

Poznaj ich granicę

Tak naprawdę dziecko szybko uczy się ograniczeń i pokory w naturze: nie może wszystkiego unieść, wszystkiego zburzyć, wszystkiego zepsuć. Wokół niego jest tysiąc rzeczy cięższych, większych i silniejszych od niego ! Jeszcze kilka tygodni temu z miękkiego piasku dało się zbudować zamki a teraz nie do ugniecenia !! : „Dzięki manipulacji, eksperymentowaniu dzieci rozumieją, że ich wola nie wystarcza, że są pory roku, warunki klimatyczne, w których nie zawsze możemy robić to, co postanowiliśmy i że musimy się dostosować… ”

Rozwijaj wyobraźnię, kreatywność

„Kawałki drewna, liście, kasztany, kamyki, nie są dostarczane w naturze wraz z instrukcją użytkowania”, śmieje się Moïna. Konieczne będzie zatem obejście się bez reguł, a więc dziecko zaczyna myśleć, wyobrażać sobie, tworzyć.

2.jpg

Popraw kondycję fizyczną

„Jest to obecnie tak powszechnie akceptowane, że istnieje tendencja do zaprzestania poruszania tego tematu, tak jakbyśmy wyważali otwarte drzwi. Ale w rzeczywistości jest to koń trojański, ponieważ konsekwencje siedzącego trybu życia są ogromne dla zdrowia dzieci. Oprócz promowania aktywności fizycznej, naturalne przestrzenie umożliwiają ekspozycję na różnorodność drobnoustrojów, co zwiększa obronę immunologiczną.

3.jpg

Popraw rozwój psychomotoryczny

Twoje serce podskakuje za każdym razem, gdy twoje dziecko upadnie, ale w tym czasie jego ciało rozwija się w pełni. „W naturze dzieci mogą ćwiczyć swoją siłę fizyczną i skutecznie rozwijać równowagę, zwinność, elastyczność…” - wspomina Moïna.

Zwiększ koncentrację

Umiejętność koncentracji jest możliwa tylko wtedy, gdy byłeś w stanie uwolnić nadmiar energii. Tak jest w przypadku wszystkich dzieci, w szczególności tych z ADHD: przebywając głównie w szkole z bardzo ograniczonym czasem spędzanym na świeżym powietrzu, potrzebują zróżnicowanych horyzontów i stymulacji, które oferuje natura.

4.jpg

Rozwijaj umiejętności społeczne

W naturze nic nie jest zapisane, wszystko trzeba wymyślić. W tym role każdego w grupie. Grając z dwoma, pięcioma lub dziesięcioma osobami na tym ogromnym polu zabaw gdzie zasady nie są ustalone, daleko nam do wartości opartych na współzawodnictwie i wynikach: „Odkrywamy w sobie i u innych umiejętności które są mniej dzielące niż ” Ona może grać w piłkę nożną ”,„ umie czytać ”. Następnie dzieci odkrywają zdolność pracy w zespole, znajdowania pomysłowych rozwiązań, pomagania innym, przekazywania tego, co wiedzą: przede wszystkim zdolność zajmowania miejsca w grupie i rozwijania poczucia przynależności.

5.jpg

Wszyscy na tym samym poziomie

W naturze kije są dla każdego ! Dzieci odkrywają że świat nie dzieli dziewcząt i chłopców.

Zmniejsz stres i agresywne zachowanie

Rozwijanie pozytywnych uczuć wobec siebie, innych i środowiska, które nas łączy, z konieczności oznacza redukcję napięć. Bardziej swobodne, a przez to bardziej niezależne, dzieci nie rywalizują o tę samą zabawkę lub tę samą przestrzeń.

Reguluj niepokój i frustracje

Czy kiedykolwiek widziałeś, jak dziecko reaguje na wadliwy telefon lub tablet? W naturze, gdy coś pójdzie nie tak, nie ma sensu atakować drzewa (jest za mocne) lub komara (jest już daleko). Kiedy nie jesteśmy szczęśliwi, nie ma odpowiedzialności, ale są rozwiązania. „Dziecko potrafi się izolować, nieść coś ciężkiego, chodzić tupiąc nogami… Natura pozwala dzieciom na zwiększenie swobody, także w wyrażaniu emocji. "

Zwiększ swoją wiedzę

Zabawa na łonie natury to poważna sprawa. Odróżnić chrząszcza od skorka? To chemia. Dźwignia do podnoszenia ciężkich ciężarów? To fizyka. Policzyć słoje pnia na wiek drzewa? To matematyka! Na zewnątrz dziecko rozumie mechanizmy (grawitację, dźwięki, ruch) doświadczając ich w sposób rzeczywisty i poprzez własną obserwację.

6.jpg

Pewność siebie

„Natura to niekończący się plac zabaw, który oferuje dzieciom różnorodne wyzwania: podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, znajdowanie rozwiązań, popełnianie błędów, rozpoczynanie od nowa…” - wyjaśnia Moïna. Im więcej dzieci rozwija umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami, tym mniej się ich boją i tym bardziej są w stanie wykorzystywać okazje, iść naprzód i czuć się dumnymi z siebie.

Na koniec pamiętaj, że zwiększanie możliwości kontaktu z naturą, uczenie dziecka zachwytu biedronką czy tęczą, to nie tylko pomoc w jego rozwoju. Chodzi również o to, by zaangażować Was razem w cnotliwy krąg: im bardziej kochają naturę, tym lepiej będą ją chronić.

* „Dziecko w naturze” « L’enfant dans la nature », autorstwa Moïna Fauchier - Delavigne, wydanie Fayard „Zabierz dzieci na zewnątrz! », « Emmenez les enfants dehors ! » Crystèle Ferjou z Moïną Fauchier-Delavigne, edycje Roberta Laffonta