7 wskazówek, aby rozpocząć rok szkolny bez stresu!

Kto nigdy nie miał ściśniętego żołądka w przeddzień nowego roku szkolnego? Pierwszy dzień w szkole może być synonimem niepokoju dla twoich dzieci jak również i dla ciebie. Strach przed nieznanym, onieśmielająca strona grupy, w pierwszym roku szkolnym symboliczna separacja i wejście dziecka do systemu edukacji ... Źródła obaw lub pytań są liczne. Jednak powrót do szkoły, to również piękny krok naprzód twojego dziecka, okazja do nowych spotkań, nowej nauki i nowych radości. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby cała rodzina miała przyjemność w tym dniu !

1. Okiełznać szkołę

Często boimy się tego, czego nie znamy.
Jeszcze przed początkiem roku szkolnego odwiedź z dzieckiem jego nowe miejsce nauki . Możesz pokazać dziecku, salę gimnastyczną, szkolne boisko, szatnie. Wspólne wycieczki w okolice szkoły pozwolą też dziecku lepiej poznać drogę, którą niemal codziennie będzie uczęszczać.
Dla maluchów które zaczynają przedszkole lub pierwszy rok nauki, odpowiednia lektura wspólnie czytana może być bardzo pomocna. Przedstawiają one bohaterów, którzy nie są nikim innym, jak dziećmi, które są zastraszone na myśl o swoim pierwszym dniu, które mogą płakać lub nawet nie chodzić do szkoły. Wasze dzieci z radością odkryją, że te historie dobiegają szczęśliwego końca i że oni nie są osamotnieni w lęku przed szkołą.

2. Posortuj  garderobę

Sortowanie w szafach jest niezbędne przed rozpoczęciem roku szkolnego, a pomnażanie przyjemnych perspektyw związanych z powrotem jest bardzo użyteczne.
Zobacz, co jest dla dziecka przyjemne i zrób z nim coś w rodzaju porządku przed ponownym wejściem nowych ubrań. Wyeliminuj , co jest zbyt małe, zbyt zużyte lub nigdy nie wkładane.
Przygotuj ubranko na pierwszy dzień szkoły dla dziewczynki lub dla chłopca, takie w którym czuje się komfortowo. Wybrany wspólnie odpowiedni strój może pomóc aby dziecko czuło się pewne siebie.

3. Przygotuj przestrzeń do pracy 

Przed początkiem roku szkolnego warto również wspólnie przygotować osobny kącik do nauki w dziecięcym pokoju. Nie trzeba robić od początku całej aranżacji. Wystarczy małe przemeblowanie, nowe krzesełko, kupno nowej lampki, ulubione akcesoria na biurko, to  wzbudzi w dziecku ekscytację i pozytywne nastawienie do szkoły. 

4. Powtórz płynny rytm

Mamy tendencję do zapominania o tym, ale zmęczenie jest źródłem dodatkowego stresu. Delikatnie zmieniając harmonogram snu i posiłków swoich dzieci na tydzień przed rozpoczęciem nowego roku, pozwolisz im rozpocząć rok szkolny z większym spokojem.

5. Nie dramatyzuj !

Nie przenoś swoich lęków na dziecko.
Choć to nie TY będziesz pierwszoklasistą, często denerwujesz się początkiem roku szkolnego bardziej niż Twoje dziecko. Wiemy że nie zawsze to zdenerwowanie da się przed dzieckiem ukryć, jednak postaraj się, by zminimalizować stres emanujący z ciebie, by dziecko nie pomyślało, że skoro mama i tata są zdenerwowani, to najwyraźniej jest się czego obawiać. Najlepiej więc swoje wątpliwości rozwiać rozmawiając z innymi rodzicami czy partnerem, a nie koncentrując na dziecku tysiące pytań, wskazówek i przestróg.

6. Oddychaj !

Nie śmiej się, oddychanie jest narzędziem jednocześnie niezwykle prostym i niesamowitym. Dla waszych dzieci jak i dla Was!
Naucz swoje dziecko, aby brało głęboki wdech, wdychaj przez obrzęk brzucha, wydychaj delikatnie i głęboko kilka razy z rzędu. Zrób to z nim, wyjaśnij, że może ćwiczyć, by się odprężyć, gdy coś go przeraża. Ćwicz z nim w przestrzeni publicznej, stojąc, aby zrozumiał, że może oddychać wszędzie i uspokoić się w każdych okolicznościach.

7. Zaplanuj chwile wspólnej przyjemności po rozpoczęciu szkoły.

Czasami mamy zbyt dużą tendencję do integracji, że powrót oznacza koniec błogosławionego okresu wakacji, w którym dzieli się przyjemne rzeczy w rodzinie.
A więc zaplanuj fajne wydarzenie po rozpoczęciu roku szkolnego np. z podwieczorek na świeżym powietrzu lub wieczorny rodzinny posiłek w restauracji. Pokaż swojemu dziecku, że wszystko, co uczyniło go szczęśliwym w wakacje , nie kończy się wraz z początkiem roku szkolnego roku szkolnego!