Powrót do BLOG

Ubieram się sam ! To dziecinnie proste!

2.10.2019

Żaden rodzic tego nie podważy: poranna sesja ubierania się małego dziecka jest czasem... bardzo skomplikowana!

Albo twoje dziecko, w wieku 2-3 lat, zdecydowało, że chce się ubrać samo, ale między pragnieniem a zdolnością jest mała różnica , a tobie brak cierpliwości, a przede wszystkim czasu, albo przeciwnie, twoje próby nauki dziecka samodzielności wydają się niemierne. W obu przypadkach, możesz być spokojny: istnieje wiele wskazówek, jak ten pozornie trudny okres nauki samodzielnego ubierania się staje się zabawny, a twoje dziecko uczy się samodzielności z uśmiechem, ponieważ w efekcie będzie to dla niego wielkie zwycięstwo !

Poznaj nasze wskazówki, jak nauczyć dziecko ubierać się samodzielnie

1. Powoli, ale pewnie !

Dziecko nie może nauczyć się w kilka dni ubierać się samo, to oczywiste i o tym musisz pamiętać, aby nie wyznaczać sobie zbyt ambitnych planów, które mogą zakończyć się flustracją i niepotrzebnymi nerwami. Przyjmij to filozoficznie już na początku nauki: twoje dziecko nauczy się ubierać samodzielnie, ale stopniowo, pomału. Przyjmując strategię małych kroków, uzyskasz lepsze wyniki.

2. Wybierz odpowiednie ubrania.

Kiedy Twoje dziecko uczy się samodzielnie ubierać, wybór prostych ubrań do założenia i zdjęcia jest bardzo pomocne. Na przykład spodnie z elastyczną talią, koszulki i bluzy z szerokim dekoltem. Jeśli na początku nauki możesz uniknąć guzików, zatrzasków i suwaków, byłoby to idealne rozwiązanie. W przypadku dziewcząt preferuj sukienkę skomponowaną z legginsami i skarpetami, rajstopy wprowadź na następnym etapie nauki.

2.jpg
3. Daj przykład.

Wiesz, twoje dzieci uwielbiają cię naśladować. Nie wahaj się ubierać z nim rano, komentując swoje działania („Wkładam pierwszą nogawkę spodni”, „wkładam głowę przez dużą dziurę mojej koszulki”, itp.) Będziesz zaskoczony wynikiem. Wybierz poranki, w których masz czas!

4. Zaakceptuj wybór.

Aby Twoje dziecko chciało się ubierać samodzielnie, pozwól dziecku wybrać swój strój. I zaakceptuj fakt, że czasami chodzi do przedszkola z zestawieniem ubrań i kolorów... których nie wyobrażałeś sobie!

Jeśli przeraża Cię opcja „total” samodzielnego wyboru ubrania przez dziecko , spróbuj „segregacji”. Innymi słowy, zmniejsz zakres możliwości do 2 opcji. Niebieski sweter czy zielony sweter? Ta spódnica czy spodnie? Wybór zostanie dokonany szybciej i z twoją całkowitą aprobatą wyglądu!

5. Przewiduj!

Ponieważ twój czas rano biegnie nieubłaganie szybko i aby uniknąć niespodzianek w ostatniej chwili, takich jak ulubiona sukienka lub bluzka w paski, jest w praniu dokładnie w dniu, w którym dziecko zdecyduje się ją nosić, spróbuj wybierać strój wieczorem, przed snem. Będzie to również okazja do spokojnego przedyskutowania jego wyborów ubrań i tak np. "..ta spódnica w kwiaty jest bardzo ładna, ale może lepiej będzie wyglądała z czymś innym niż ten na którym również są kwiatki !" .

3.jpg
6. Organizuj.

Aby Twoje dziecko mogło z łatwością wybrać stroje sezonowe, posegreguj ubrania w szafie, aby naprawdę miało przyjemność komponować swój strój.

7. Strategia małych kroków.

Miedzy dzieckiem które się ubiera samo od głów do stóp, a dzieckiem które ubiera się samo i szybko jest długa droga do przebycia. Nie martw się, pomożemy tobie na kilku przykładach pokonać małymi krokami tą trudną drogę ku samodzielności twojego dziecka

Skarpetki!

Ubranie szczególnie trudne do założenia. Na początku powiedz co robisz wkładając skarpetke. Zacznij od zrolowania wkładając na palce i kończąc na pięcie. Następnym razem włóż zrolowane skarpetki tylko na palce , niech samo dziecko wciągnie na pięte, wreszcie dajesz mu zrolowane skarpetki , mówiąc mu, aby sam je założył na palce , a następnie włożył całkowicie.

Spodnie

W przypadku spodni, poproś go aby najpierw usiadł i daj mu spodnie. Najpierw jedna noga do nogawki , potem druga i hop do góry!

T-shirt

Najlepiej, jeśli nauczysz twoje dziecko zakładać najpierw t-shirtów z krótkim rękawem, które łatwiej się zakłada. Połóż dziecku koszulkę na brzuchu, tak aby mógł złapać spód T-shirtu, a następnie założyć go. Idealnie wybierz koszulki z widoczną kieszenią, rysunkiem lub tekstem z przodu, aby można je było łatwo rozpoznać przód.

Suwaki, zatrzaski

Oprócz oczywiście twojej pomocy na początku w zamykaniu zamka, możesz zawiesić wstążkę na suwaku, dzięki czemu będzie miał więcej możliwości złapania go i dumnego podniesienia go do góry!

4.jpg

Płaszcze, kurtki, zastosuj technikę "na motylka"!

Niektórzy nazywają to techniką motylkową, dzieci ją uwielbiają i łatwo ją zdobywają. Twoje dziecko kładzie (…lub „rzuca”) swoją kurtkę na podłogę, kaptur lub kołnierzyk w jego kierunku, dobrze otwarte rękawy. Pochyla się i wkłada ręce w rękawy.

8. Wskazówki dotyczące butów.

Jeśli chodzi o buty, zapomnij o wysokich butach ze sznurowadłami, niech żyją rzepy! Na początku ustawiaj przed dzieckiem buty w parze. Aby twoje dziecko nie pomyliło stopy, możesz narysować markerem w bucie na pięcie, rysunek, który zaczyna się w bucie po lewej ... a kończy w prawym. Twoje dziecko będzie musiało odtworzyć rysunek przed założeniem butów! Możesz także po prostu przeciąć naklejkę na 2, np. naklejkę ze zwierzęciem i włożyć każdą połowę do odpowiedniego buta.

9. Pomyśl o grach!

Zapinanie guzika, sznurowanie, zasuwanie suwaka, zamykanie zatrzasków, to wszystkie czynności wymagające zręczności, których Twoje dziecko jeszcze nie ma. Może to zdobyć, bawiąc się, ubierając lalkę lub czytając sprawdzone lektury, które pozwalają dziecku na zdobycie wszystkich tych umiejętności w bardzo zabawny sposób, bardziej sprzyjający nauce niż poranny pośpiech.

5.jpg
10. Kiedy brak czasu

W idealnym świecie masz okazję, aby zastosować każdą z tych sztuczek każdego ranka i wszystko idzie bardzo dobrze. Ale w prawdziwym życiu czasem brakuje czasu, więc musisz się dostosować... bez zbędnych nerwów i płaczu twojego dziecka, więc kiedy naglący czas nie daje Ci spokoju lepiej wytłumacz swojemu dziecku, że "dziś rano jestem tym, który cię ubiera", powiedz mu dlaczego, zamiast prosić go o pośpiech, co często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Dzięki tym wszystkim wskazówkom i sztuczkom mamy nadzieję, że Twoje dziecko i Ty podejdziecie do tego ważnego kroku z pewnością i przyjemnością!

I bonus... Zalety przebieranek!

Twoje dziecko nie chce się samo ubierać ? Może lubi... przebierać się ! Połącz naukę z przyjemnym uczuciem zostania superbohaterem!